କୋଲକାତା-ଚେନ୍ନାଇ ବିକଳ୍ପ ସଡ଼କ ମାର୍ଗ ପାଇଁ ଦାବି ଜୋର ଧରିଲା

ବାରିପଦା-ମାଲକାନଗିରି ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡ଼ର ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲିପାରିବ

ଭବାନୀପାଟଣା : ଓଡ଼ିଶାର ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଠାରୁ ମାଲକାନଗିରି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଭୟ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଓ ରେଳପଥ ସଂଯୋଗ ନଥିବା ଯୋଗୁଁ ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡର ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅବସ୍ଥିତ ଥିବା କୋଲକାତା- ଚେନ୍ନାଇ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ମାର୍ଗ ଅଧିକ ଟ୍ରାଫିକ ଥିବା ଯୋଗୁଁ ଏହାର ବିକଳ୍ପ ମାର୍ଗ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । କୋଲକାତା ଦେଇ ଓଡ଼ିଶାର ବାରିପଦା, ଭବାନୀପାଟଣା, ମାଲକାନଗିରି ଦେଇ ଚେନ୍ନାଇ ସହିତ ନୂଆ ସଡ଼କ ମାର୍ଗ ସୃଷ୍ଟି ହେଲେ ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବିବୃଦ୍ଧି ହେବା ସହିତ ଦୂରତା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ । ଏଥି ଯୋଗୁଁ ବିକଳ୍ପ କୋଲକାତା- ଚେନ୍ନାଇ ସଡ଼କ ମାର୍ଗ ପାଇଁ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ଦାବୀ ଜୋର ଧରିଛି ।

ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନାରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉତ୍ତମ ଉଦ୍ୟମ ସତ୍ୱେ ପ୍ରମୁଖ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ଓଡିଶାର କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇ ଆସୁଛି । ମୁଖ୍ୟତଃ କୋଲକାତା ଠାରୁ ଚେନ୍ନାଇ ଯାଇଥିବା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଏବଂ ରେଳପଥରେ ୧୦୦ କିମି ପରିଧିରେ ସୀମିତ ରହୁଛି । ସେହିଭଳି ପ୍ରମୁଖ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ନୂତନ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ପାର୍କଗୁଡିକ ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ଅଞ୍ଚଳ, ପାରାଦୀପ, ଧାମରା ଏବଂ ଗୋପାଳପୁର ପରି ବନ୍ଦର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବଂ କୋଇଲା ଓ ଲୁହା ସମୃଦ୍ଧ ବେଲ୍ଟ ଯଥା ଯାଜପୁର, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଅନଗୁଳ, ସମ୍ବଲପୁର, ଝାରସୁଗୁଡା ଏବଂ ସୁନ୍ଦରଗଡରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଛି । କେବଳ ଖଣି ଖନନ ପାଇଁ କେନ୍ଦୁଝର ଏବଂ ରାୟାଗଡାଠାରେ ସୀମିତ ନୂତନ ବିନିଯୋଗ ହୋଇଛି।

YouTube

ବିଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶାରେ ନୂତନ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ହେଉଛି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଏବଂ ଅଭିଭକ୍ତ କଳାହାଣ୍ଡି, ବଲାଙ୍ଗୀର, କୋରାପୁଟ (କେବିକେ) ଏବଂ ବୌଦ୍ଧ -କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ଅଟେ। ଏହି ଆଦିବାସୀ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଓଡିଶାର ପ୍ରମୁଖ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ତେନ୍ଦୁଲକର କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଯଦିଓ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୀତି ପ୍ରଣୟନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ନୂତନ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବାକୁ କହୁଛନ୍ତି, ହେଲେ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା, ପ୍ରମୁଖ ରେଳ ଯୋଗାଯୋଗ, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ଅଭାବ ହେତୁ କିଛି ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ । ଏହି ଧାରଣାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ, ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଦେଇ ରେଳ ଏବଂ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ପରି ଦୂର ଦୂରତା ମାର୍ଗ ତିଆରି କଲେ ଏହାକୁ ବିକଶିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ, ଯେପରି କୋଲକାତା-ଚେନ୍ନାଇ ମାର୍ଗ ନୂତନ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶକୁ ସୁଗମ କରିବା ଏବଂ ବାଲେଶ୍ୱର ଠାରୁ ବରହମପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆଣିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ଖରଗପୁର, ବାରିପଦା, ତାଲଚେର, ଫୁଲବାଣୀ, ଭବାନୀପାଟଣା, ନବରଙ୍ଗପୁର, ଜୟପୁର, ମାଲକାନଗିରି, ମୋଟୁ, ଭଦ୍ରାଚାଲମ୍ ଏବଂ ବିଜୟୱାଡା ଦେଇ ରେଳପଥ ଏବଂ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯଦି ଓଡ଼ିଶା ବିକଳ୍ପ କୋଲକାତା-ଚେନ୍ନାଇ ମାର୍ଗ ପାଇଁ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବ, ତାହେଲେ ଏହା ସେବାରେ ବିକାଶ ଆଣିବା ସହିତ ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ନୂତନ ବିନିଯୋଗ ଆଣିବ।

Northeast Now

ବାଲେଶ୍ୱର, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ବରହମପୁର ଦେଇ ବର୍ତ୍ତମାନର କୋଲକାତା-ଚେନ୍ନାଇ ମାର୍ଗ ଓଡିଶାରେ ୪୦୦ କିମି ଦୂରତା ଥିବାବେଳେ ବାରିପଦା, ଭବାନୀପାଟଣା ଏବଂ ମୋଟୁ ଦେଇ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ମାର୍ଗ ଓଡ଼ିଶାରେ ୭୫୦ କିମି ଦୂରତାକୁ ଅଧିକ ଲାଭ କରିବ। କୋଲକାତା-ଚେନ୍ନାଇ ପରି ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ମାର୍ଗ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ସମ୍ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରମୁଖ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ମୁଖ୍ୟତଃ ଏହି ମାର୍ଗ, ବିଶେଷକରି ପୁରୀ, କୋଣାର୍କ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ଚିଲିକା ପରିସରରେ ରହିଛି । ଏଣୁ ବାରିପଦା ଓ ଭବାନୀପାଟଣା ଦେଇ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନୂତନ ମାର୍ଗ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧରେ ଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ । ପୁରାତନ ମନ୍ଦିର ଥିବା ବେଲଖଣ୍ଡି, ମୋହନଗିରି, ରାଣୀପୁର ଝରିଆଲ, ସୋନପୁର ଇତ୍ୟାଦି, ଅନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ମନ୍ଦିର ଯଥା ଘଟଗାଁ, ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର, ଗୁଡ଼ହାଣ୍ଡି (ଯାହା କିଛି ଐତିହାସିକ ମତରେ ରାମାୟଣ ସହିତ ଜଡିତ) ଇତ୍ୟାଦି ଏବଂ ଡୁଡୁମା, କର୍ଲାପାଟ, ଅସୁରଗଡ-ନରଲା, ଦାରିଂବାଡ଼ି, ଟିକରପଡା, ସିମିଲିପାଲ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ, ସାନ ଘାଘରା, ଗୋନସିକା ଇତ୍ୟାଦି ଭଳି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀର ଆକର୍ଷଣ ବହୁଗୁଣିତ ହେବ । ଏଭଳି ଦୀର୍ଘ ବ୍ୟସ୍ତ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ଓ ରେଳପଥ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ଢ଼ାବା, ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ, ମରାମତି କେନ୍ଦ୍ର ଇତ୍ୟାଦି ସ୍ଥାନୀୟ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଉପକୃତ କରିବ । ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ମାର୍ଗ କୋଲକାତା ଏବଂ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବିକଳ୍ପ ମାର୍ଗ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ମାର୍ଗ କୋଲକାତା ଏବଂ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଦୂରତାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ରାୟପୁର ଏବଂ ନାଗପୁର ଦେଇ ଥିବା ରାସ୍ତା ତୁଳନାରେ କମ କରିବ।

eOdisha.org

ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଦେଇ ଯାଉଥିବା ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଚତୁର୍ଭୁଜ ଛଅ ଲେନ ବିଶିଷ୍ଟ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ନିର୍ମାଣ ସରିଛି । ଦିଘାକୁ ଗୋପାଲପୁର ସହିତ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଏକ ଉପକୂଳ ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଓଡିଶା ସରକାର ଚାଁଦାଲି (କୋରାପୁଟ)ରୁ ରାଉରକେଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଓଡିଶା ସରକାର ବାରିପଦା ଓ ମୋଟୁ ଦେଇ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ଓ ରେଳରାସ୍ତା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିବ, ତେବେ ଏହା ବହୁ ଦଶନ୍ଧି ସମୟ ନେଇପାରେ ! କାରଣ ବାଲେଶ୍ୱର ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଦେଇ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ଓ ରେଲୱେ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରୁଛି ଓ ଏହି ନୂଆ ରାସ୍ତା ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ କରିବ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ୨୦୧୪ରେ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ପରି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ହାସଲ ହୋଇପାରିବ। ଏମିତି ଭାରତର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପରି ଓଡିଶା ସରକାର ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ନିର୍ମାଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥମାନଙ୍କୁ ମିଶେଇ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଯେପରି ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ତିଆରି କଲେ, ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେକୁ ସହଜରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରିବ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ କୋଲକାତା ଠାରୁ ବାରିପଦା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪ ଲେନ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପୂର୍ବରୁ ଅଛି ! ବାରିପଦା ଠାରୁ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ (କନ୍ଧମାଳ) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ଅଛି, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୁରୁଣାକଟକ(ବୌଦ୍ଧ) କୁ ସିଧାସଳଖ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ମହାନାଦୀ ଉପରେ ଏକ ସେତୁ ହେଲେ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେକୁ ଆହୁରି ସିଧା କରିପାରିିିବ ।

ସେହିଭଳି ତୁମୁଡିବନ୍ଧରୁ ଭବାନୀପାଟଣା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ମଦନପୁର ରାମପୁର ଦେଇ ବକ୍ରତାକୁ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଏବଂ ଲାଞ୍ଜିଗଡ ରୋଡ଼ (କଳାହାଣ୍ଡି) ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଗ୍ରାମୀଣ ରାସ୍ତାକୁ ରାଜପଥରେ ପରିଣତ କରି ଛୋଟ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହା ମଧ୍ୟ ରେଳ ଜଙ୍କସନ ଭାବରେ ଲଞ୍ଜିଗଡ ରୋଡ଼କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରି ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ କରିବ। ମୋଟୁ ଦେଇ ଭଦ୍ରାଚାଲମ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭବାନୀପାଟଣାରୁ ଏକ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅଛି | ବାରିପଦା ଠାରୁ ମୋଟୁକୁ ଯାଉଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ହାର୍ଟଲାଇନର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକକୁ ୪ ଲେନ କିମ୍ବା ୬ ଲେନ ପରିଣତ କରିବାକୁ ହେବ । ସେମାନଙ୍କୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ତିଆରି କରିବା ଏବଂ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ଏବଂ ତୁମୁଡିବନ୍ଧରୁ ଲାଞ୍ଜିଗଡ ରୋଡ଼ ଗ୍ରାମୀଣ ରାସ୍ତାକୁ ୪ ଲେନ ଓଡିଶା ସରକାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯେତେବେଳେ ରେଳଲାଇନ କଥା ଆସେ, ଲାଞ୍ଜିଗଡ ରୋଡ଼ରୁ ଜୁନାଗଡ ରୋଡ଼କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳ ଲାଇନ ଅଛି । ଜୟପୁରରୁ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏବଂ ଜୟପୁରରୁ ମାଲକାନଗିରି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ମାଣ ରେଳ ଲାଇନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଜୁନାଗଡ ରୋଡ଼ରୁ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏବଂ ଲାଞ୍ଜିଗଡ ରୋଡ଼ରୁ ତାଲଚର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଛି । ମାଲକାନଗିରିରୁ ଭଦ୍ରାଚାଲମ୍ ରୋଡ଼ ଏବଂ ତାଳଚେରରୁ ବାରିପଦା ଦେଇ ଖରଗପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ଭେ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଥିଲା । ଯେହେତୁ ଏହା ଏକ ବୃହତ ବିନିଯୋଗ ହେବ, ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ରେଳ ଲାଇନ ରେଳବାଇକୁ ନିରୁତ୍ସାହିତ କରିପାରେ । ଅବଶ୍ୟ ଏହା ଓଡ଼ିଶାର ହିନଟେରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଆଦିବାସୀ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ସହିତ ଜଡିତ ଓ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟର ଅଧିକ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ରହିଛି । ତେଣୁ, ଘରୋଇ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ପରି ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ନିଜେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପଡିବ।

Wikimedia Commons

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବେସରକାରୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିବା ବି ଉଚିତ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ତାଳଚେର-ଲାଞ୍ଜିଗଡ ରୋଡ଼ ରେଳ ଲାଇନ ନାଲକୋ ପାଇଁ ଦାମନଜୋଡିରେ ଥିବା ବିଶୋଧନାଗାରରୁ ଅନୁଗୁଳରେ ଥିବା ସ୍ମେଲଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଲୁମିନା / କୋଇଲା ପରିବହନକୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ କିଲୋମିଟର କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ଦୂରତା କମ କରିବ ! ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଜଡିତ ହେବା ପାଇଁ ନାଲ୍‌କୋ, ବେଦାନ୍ତ, ୟୁଏଲ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଚିତ୍ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ରେଳବାଇ ସହିତ ବୁଝାମଣା କରିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉଚିତ ଯେ ୪ ଓ ୫ ଲାଇନ ପାଇଁ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣରେ ଉପକୂଳ ଅଂଚଳରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ଏବଂ ଆଦିବାସୀ ବେଲ୍ଟ ତୁଳନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଉପକୂଳ ମାର୍ଗରେ ଜମି ମହଙ୍ଗା ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାଲେଶ୍ୱର ଏବଂ ବରହମପୁର ଦେଇ ବର୍ତ୍ତମାନର ମାର୍ଗ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳ ଅଧୀନରେ ଆସିଥାଏ ଏବଂ କୌଣସି ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ପ୍ରାକୃତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରେଳ ଏବଂ ସଡ଼କଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାୟତଃ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ, ଏପରି ସ୍ଥଳେ ବିକଳ୍ପ ମାର୍ଗ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତକୁ ସଂଯୋଗ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ । ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୪ ଓ ୫ ରେଳ ଲାଇନ ଉପକୂଳ ଅଂଚଳରେ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବାରିପଦା ଏବଂ ମାଟୁ ଦେଇ ଏହି ବିକଳ୍ପ ମାର୍ଗ ତିଆରି କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜ ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନରୁ କାମ ଆରମ୍ଭ କରି ମାଗଣା ଜମି ଯୋଗାଏ, ତେବେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ରେଳ ମାର୍ଗ ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କେନ୍ଦୁଝର, ଅନୁଗୁଳ, ବୌଧ, କନ୍ଧମାଳ, କଳାହାଣ୍ଡି, ନବରଙ୍ଗପୁର, କୋରାପୁଟ, ଏବଂ ମାଲକାନଗିରି ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ଆଦିବାସୀ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାକୁ ବିକାଶ ଆଣିବ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ରେଳବାଇ ଧୀରେ ଧୀରେ ସହଭାଗିତାରେ ଯୋଗ ଦେଇପାରେ । ଏହି ନୂତନ କୋଲକାତା-ଚେନ୍ନାଇ ବିକଳ୍ପ ସଡ଼କ ମାର୍ଗ ଦୂରତା କମ କରିବା ସହିତ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ରୁ ମାଲକାନଗିରି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡୋର ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇ ପାରିବ । ଏହି ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକର ବିକାଶ ହେବା ସହିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟି ପାରିବ । ତେଣୁ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତୁରନ୍ତ ଏନେଇ ଠୋସ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ଦାବୀ ହୋଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.