ଲକ୍ଷ୍ନୌଠାରେ ନିବେଶକ ସମ୍ମିଳନୀର ଭୂମି ପୂଜନ ସମାରୋହ ୩.୦ରେ ଯୋଗଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

‘ଆଜି ଭାରତର ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ବିଶ୍ବ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛି’

ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆଜି ଭାରତର ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହିତ ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ବିଶ୍ୱ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉଛି। ଭାରତ ଗ୍ଲୋବାଲ ରିଟେଲ ଇଣ୍ଡେକ୍ସରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଓ ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଦେଶ ହୋଇଛି । ଗତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱର ଶହେରୁ ଅଧିକ ଦେଶରୁ ୮୪ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ରେକର୍ଡ ଏଫ୍‌ଡିଆଇ ଆସିଥିଲା। ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୪୧୭ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ବାଣିଜ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ରପ୍ତାନି କରି ଭାରତ ଏକ ନୂତନ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଆଜି ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଠାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ନିବେଶକ ସମ୍ମିଳନୀର ଭୂମି ପୂଜନ ସମାରୋହ ୩.୦ରେ ଯୋଗ ଦେବା ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ଭୂମି ପୂଜନ ସମାରୋହରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୮୦ ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ୧୪୦୬ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକରେ କୃଷି ଏବଂ ସହଯୋଗୀ, ଆଇଟି ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ, ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ, ଉତ୍ପାଦନ, ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି, ଔଷଧ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ମହାକାଶ, ହସ୍ତତନ୍ତ ଓ ବୟନଶିଳ୍ପ ଇତ୍ୟାଦି ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ସମାରୋହରେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଶିଳ୍ପପତିମାନେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

୮୦,୦୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ୧୪୦୬ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ

ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କ ଦକ୍ଷତା, ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତତା, କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ବୁଝ।ମଣା ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବାରୁ ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ପ୍ରସ୍ତାବଗୁଡ଼ିକ ଆଜି ଆସିଲା ତାହା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ନୂତନ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ବଢୁଥିବା ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିବ। କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାରଙ୍କ ୮ ବର୍ଷର ଉପଲବ୍‌ଧି ବିଷୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଆମର ସଂସ୍କାର ସହିତ ଭାରତକୁ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବରେ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛୁ । ଗୋଟିଏ ଦେଶ-ଗୋଟିଏ ଜିଏସ୍‍ଟି ଟିକସ, ଗୋଟିଏ ଦେଶ-ଗୋଟିଏ ଗ୍ରୀଡ, ଗୋଟିଏ ଦେଶ-ଗୋଟିଏ ବ୍ୟବହାରିକ କାର୍ଡ, ଗୋଟିଏ ଦେଶ-ଗୋଟିଏ ରାସନ କାର୍ଡ । ଏହି ପ୍ରୟାସଗୁଡ଼ିକ ଆମର ଦୃଢ଼ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ ନୀତିର ପ୍ରତିଫଳନ । ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ଠିକ ସମୟରେ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାର ଏକ ନୂତନ ସଂସ୍କୃତି ବିକଶିତ ହୋଇଛି । ଏହାର ଏକ ଉଦାହରଣ ଭାବରେ ଡିଜିଟାଲ ବିପ୍ଳବକୁ ଦର୍ଶାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶର ଅଭିବୃଦ୍ଧି କାହାଣୀକୁ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି । ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୪ ରେ ଆମ ଦେଶରେ କେବଳ ୬୫ ନିୟୁତ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ରାହକ ଥିଲେ । ଆଜି ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୮ କୋଟି ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଆମେ ନୀତି, ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ବିକାଶ ସହିତ ଅଛୁ । ତୁମର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରୟାସରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ରହିବୁ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଦକ୍ଷେପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବୁ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିବେଶକ ଏବଂ ଶିଳ୍ପପତିମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର