ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷକୁ ନାଁ : ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଲାଗି ରାଜ୍ୟରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷକୁ ଅନୁମତି ଦେଲେନି ସରକାର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷକୁ ପୂର୍ବ ପରି ବେଆଇନ ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଔଷଧ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷକୁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ମନା କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ମଙ୍ଗଳବାର ଲୋକସେବା ଭବନରେ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ସଚିବ ସୁଶଲ ଲୋହାନୀ ଏହି  ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଲୋହାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନିଜର ମତ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା କଥା କହି ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ପାଇଁ ଅନେକ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଅନୁମତି ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଆଇନ୍‌ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଖାରଜ କରିଛି।’

ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷକୁ ନେଇ ଲୋହାନୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ଏ ସଂପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ଏହି ବୈଠକରେ ଲୋହାନୀ ନିଜର ମତ ରଖି କହିଛନ୍ତି, ‘ଔଷଧ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ରାଜ୍ୟରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମାଗିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ଆମେ ଆଇନ ବିଭାଗର ସହାୟତା ନେଇଥାଉ। ମାତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନର ଆଇନ ପ୍ରାବଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ପାଇଁ ଅନୁୁମତି ଦେଉ ନାହିଁ।’

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.