ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ପାଖକୁ ହେଲିକପ୍ଟରେ ଆସିଥାଏ ରାସନ୍‌, କାରଣ ଜାଣନ୍ତୁ

0 1,217

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର କୁମାଉଁ ଅଞ୍ଚଳ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଗାଁ ଗୁଡିକର ଆଦିବାସୀ ଲୋକଙ୍କ କଥା ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ। କୁମାଉଁ ଅଞ୍ଚଳ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଗାଁ ଗୁଡିକର ଆଦିବାସୀ ରାସନ ଆଣିବା ପାଇଁ ନେପାଳ ବଜାର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଆନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମିଳୁଥିବା ରାସନର ପୂରା କୋଟା ଏମାନଙ୍କୁ ମିଳୁ ନଥିବାରୁ ଗହମ ଓ ବିଭିନ୍ନ ସଉଦା ପାଇଁ ଏମାନେ ନେପାଳ ବଜାରକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି ।

ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ବହୁତ କମ ରାସନ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ନେପାଳ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ଭାରତ ଓ ନେପାଳକୁ ଯୋଡୁଥିବା କାଳୀ ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ପୋଲ ପାର କରି ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ବାସିନ୍ଦାମାନେ ନେପାଳର ଟିଙ୍କର ଓ ଚାଙ୍ଗୁର ବଜାରରୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିଥାନ୍ତି ।

ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ବାସିନ୍ଦା ମାନଙ୍କୁ ମାସକୁ ୫ କିଲୋ ଚାଉଳ ଓ ୨ କିଲୋ ଗହମ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଯାହାକୁ ଏମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ । ଏହାଛଡା ଏମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ତିନି ମାସରେ ଥରେ ଲେଖାଏଁ ରାସନ ମିଳିଥାଏ ।

ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଆର କେ ପାଣ୍ଡେଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ମୌସୁମୀ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରାସନ ପଠା ଯାଇଥିଲା । ଏବେ ଆଗାମୀ ତିନି ମାସ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ରାସନ ହେଲିକପ୍ଟଟ ଦ୍ୱାରା ପଠାଯିବ। ଉକ୍ତ ଘାଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ରାସ୍ତା କାମ ମରାମତି କରାଯାଉଥିବାରୁ ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ହେଲିକପ୍ଟଟର ସହାୟତା ନିଆଯାଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ସେନାର ସହାୟତା ନେଇଥାଏ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.