‘ମତେ ନ କହି କୁଆଡ଼େ ଯାଇଛ?’ ପଢ଼ନ୍ତୁ ପିତା କରୁଣାନିଧିଙ୍କୁ ପୁତ୍ର ଷ୍ଟାଲିନ୍‌ଙ୍କ ଆବେଗ ଭରା ଚିଠି

0 679

ଚେନ୍ନାଇ: ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀ ପରେ ତାମିଲନାଡୁ ଶୋକାଭିଭୂତ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ଏମ୍‌ କେ ଷ୍ଟାଲିନ୍‌ ପୋଷ୍ଟ୍‍ କରିଥିଲେ ତାମିଲ୍‌ ଭାଷାରେ ବାପାଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଲେଖିଥିବା ଗୋଟାଏ ଚିଠିର ଫଟୋ। ସେଥିରେ ସେ ତାଙ୍କର ଆଶିଷ ଲୋଡ଼ିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ‘ଆପ୍ପା’ ବୋଲି ଡାକିବା ନିମନ୍ତେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ରହି ଆସିଥିବା ଇଚ୍ଛାକୁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ତାଙ୍କ ଚିଠିର ଓଡ଼ିଆ ଅନୁବାଦ:
ତୁମେ ଘରୁ ଗଲା ବେଳେ, କୁଆଡ଼େ ଯାଉଛ ବୋଲି ବରାବର ମତେ କହି ଯାଉଥିଲ; ଏବେ କିଛି ନ କହି ମତେ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଗଲ। ‘ତାଲାଇବା’ ତୁମେ ଥିଲ ମୋ ମନ, ଶରୀର, ରକ୍ତ, ମୋ ଭାବନା ଓ ମୋ ହୃଦୟର ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଂଶ; ତୁମେ ଆମକୁ ତୃଷାର୍ତ୍ତ କରି ଚାଲିଗଲ… ତୁମେ କୁଆଡ଼େ ଯାଇଛ?

ତେତିଶ ବର୍ଷ ତଳେ ତୁମେ ଲେଖିଥିଲ ତୁମ ସାମଧି-ଲେଖ: ‘‘ଅବିଶ୍ରାନ୍ତ ଖଟିଥିବା ଲୋକଟି ଏଇଠି ଚିର ବିଶ୍ରାମ ନେଉଛି।’’

ତାମିଲମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଢେର୍‌ କରିଛ ବୋଲି ସନ୍ତୋଷ ନେଇ ତୁମେ ବିଦାୟ ନେଇଛ କି? ୯୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବି ତୁମେ ଥକ୍କି ନ ଯାଇ ଜନଜୀବନ ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲ। ଆଦର୍ଶ ସ୍ଥାପନ କରି ତୁମେ ସେଠାରେ ଲୁଚିଗଲ କି? ତୁମ କୃତିତ୍ୱ କିଏ ଭଲ ଭାବେ ଦେଖି ପାରୁଛି ସେ କଥା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିବାକୁ।
ଜୁନ୍‌ ୩ ତାରିଖ ଦିନ ତୁମ ୯୫ତମ ଜୟନ୍ତୀରେ ତିରୁବାରୁର ବାଲୁକାରେ କହିବା ବେଳେ ତୁମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅର୍ଦ୍ଧେକ ଉପହାର ମାଗିଥିଲି। ତା ସହିତ, ଏବେ ମୁଁ ଅନ୍ନା ଦେଇଥିବା ତୁମକୁ ଉପହାର ଦେଇଥିବା ହୃଦୟଟିକୁ ମଧ୍ୟ ମାଗୁଛି। ମୋ ନେତା , ସେଇଟା ମତେ ଦେବ କି?

ସେଇ ଉପହାର ବଳରେ ଆମେ ତୁମ ସ୍ୱପ୍ନ ଓ ଆଦର୍ଶ ସାକାର କରିବୁ। ଶୁଣ, କୋଟି ଜନତାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ସ୍ପନ୍ଦନରୁ ଜାତ ଗୋଟିଏ ଇଚ୍ଛା: ତହା ଆମକୁ ତାମିଲ ଉଚ୍ଛ୍ୱାସ ସହ ଶତ ବର୍ଷ ଉତ୍ସାହ ଦେବ। ମୋ ଜୀବନ ସାରା ମୁଁ ତୁମକୁ ‘ଆପ୍ପା’ (ବାପା) ପରିବର୍ତ୍ତେ ‘ତଲାଇବାର’ (ନେତା) ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିଛି। ମୋ ନେତା, ଥରେ ମାତ୍ର ତୁମକୁ ‘ଆପ୍ପା’ ବୋଲି ଡାକି ପାରିବି?

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.