Sambad, Odisha Latest News, Breaking News Odisha, Odisha Current Headlines, Odisha News Online | Sambad.in

ପୋଷ୍ଟ୍‍ ଅଫିସ୍‌, ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ୍‌ ଫଣ୍ଡ ଜମା ଓ କିସାନ ବିକାଶ ପତ୍ର ଲାଗି ଆଧାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେଲା

0 602

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୋଷ୍ଟ୍‍ ଅଫିସ୍‌ରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଜମା, ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଓ କିସାନ୍‌ ବିକାଶ ପତ୍ର ଖରିଦ ସମୟରେ ଆଧାର ସଂଯୁକ୍ତ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇଛି। ଯେଉଁମାନେ ଆଗରୁ ପୋଷ୍ଟ୍‍ ଅଫିସ୍‌ରେ ଜମା କରିଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଓ କିସାନ୍‌ ବିକାଶ ପତ୍ର ଖରିଦ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ନିଜର ୧୨ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଧାର ନମ୍ବର ଉପଯୁକ୍ତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିବେ।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏ ନେଇ ୪ଟି ଭିନ୍ନ ଗେଜେଟ୍‌ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି। ଏହି ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି କି ପୋଷ୍ଟ୍‍ ଅଫିସ୍‌, ପ୍ରୋଭିଟେଣ୍ଟ୍‌ ଫଣ୍ଡ୍‌, ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଓ କିସାନ୍‌ ବିକାଶ ପତ୍ର ଲାଗି ଆଧାର ଜରୁରୀ। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଆଧାର ନମ୍ବର ନ ଥାଏ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଆଧାର ପଞ୍ଜିକରଣ ଲାଗି ଆବେଦନ କରିଥିବା ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ହେବ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ କି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କଳାଧନ କାରବାର ଓ ବେନାମୀ କାରବାର ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇବା ଲାଗି ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଜମା ଖାତା ଓ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ନମ୍ବର ସହିତ ଆଧାର ସଂଯୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗତମାସରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଧାର ପଞ୍ଜିକରଣର ଶେଷ ତାରିଖକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଏହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ଥିଲା। ମାତ୍ର ସବୁ ଜମା ଖାତାଧାରୀ ଓ ମୋବାଇଲ୍‌ ଉପଭୋକ୍ତା ଆଧାର ସଂଯୁକ୍ତ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହେବାରୁ ତାରିଖ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାପରେ ଜମାଖାତା ଓ ମୋବାଇଲ୍‌ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ କାରବାରକୁ ନିଷେଧ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.

11 − 5 =