ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟବହାର ଲାଗି ଇଲେକଟ୍ରିକ୍‌ କାର ବଜାରକୁ ଛାଡିଲା ଟାଟା ମୋଟର୍ସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ କାର ଟିଗୋର ଇଭି ବଜାରକୁ ଛଡାଯାଇଛି । ଟାଟା ଟିଗୋର ଇଭି ଗୋଟିଏ ଥର ଚାର୍ଜ କଲେ  ପ୍ରାୟ ୨୧୩ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରିବ । ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୯.୪୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଏହି କାରରେ ରହିଛି ଏକ ୨୧.୫ କିଲୋଓ୍ଵାଟ ବ୍ୟାଟେରୀ । ଏଥିରେ ଦୁଇଟି ଚାର୍ଜିଂ ପଏଣ୍ଟ ରହିଛି-ଗୋଟିଏ ସ୍ଲୋ(ଧୀର) ଚାର୍ଜିଂ ପାଇଁ, ଅନ୍ୟଟି ଫାଷ୍ଟ (ଦ୍ରୁତ) ଚାର୍ଜିଂ ପାଇଁ । ଆସନ୍ତା ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ନିଜର ଲୋକପ୍ରିୟ ଏସୟୁଭି ନେକ୍ସନର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଭର୍ସନ ବଜାରକୁ ଛାଡିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି ।

ଟାଟା ପୂର୍ବରୁ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନି ବା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ କାର ଛାଡୁଥିବାବେଳେ ଏଣିକି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବଜାରକୁ ଛାଡିଛି । ଗତ ୨୦୧୭ ଡିସେମ୍ବରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧିନସ୍ଥ ଏନର୍ଜି ଏଫିସିଏନ୍ସି ସର୍ଭିସେସ୍‌ ଲିଃ (ଇଇଏସଏଲ) ପକ୍ଷରୁ ୧୦ ହଜାର ଇଲେକଟ୍ରିକ୍‌ କାର୍‌ ଖରିଦ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ଡକାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ବିଜୟୀ ହୋଇ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରାୟ ୩୫୦ କାର୍‌ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ବଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା । ଦେଶର ତୈଳ ଆମଦାନୀ ହ୍ରାସ ଓ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାର ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା କେବଳ ଇଲେକଟ୍ରିକ୍‌ କାର ନିମନ୍ତେ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.