ବାଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୩ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ (ଭିଡିଓ ଦେଖନ୍ତୁ)

0

ବାଙ୍ଗାଲୁରୁ : ଦେଶରେ ଏବେ ରାଫେଲ ବିମାନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଚାଲିଛି । ଏହି ବିମାନ କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା କଂଗ୍ରେସ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସିଏଜି ସମସ୍ତେ ସରକାରଙ୍କୁ କ୍ଲିନଚିଟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ବାଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ପହଞ୍ଚିଛି ୩ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ । ଆସନ୍ତା ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୦-୨୪ ତାରିଖରେ ବାଙ୍ଗାଲୁରୁର ହେଲେହେଙ୍ଗା ବାୟୁସେନା ଘାଟିଠାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବାଙ୍ଗାଲୁରୁ ଏୟାର ଶୋ’ରେ ଏସବୁ ରାଫେଲ ବିମାନଗୁଡ଼ିକର ଉଡାଣ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ରାଫେଲ ନିର୍ମାଣକାରୀ କମ୍ପାନି ଡାସାଲ୍ଟ ଆଭିଏସନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ୩ଟି ବିମାନ ଭାରତକୁ ଆସିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରୁ ୨ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ ଉଡି ନିଜର କଳାକୌଶଳ ଓ କ୍ଷମତାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ । ୩ୟ ରାଫେଲଟି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ରହି ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ।

ମୋଦି ସରକାର ୨୦୧୬ରେ ୩୬ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ୫୯ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ । ଏହି ଚୁକ୍ତି ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାରଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିଲା । ନିକଟରେ ସରକାର ମୋଟ ରାଶିର ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ପେମେଣ୍ଟ ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାରଙ୍କୁ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଚୁକ୍ତି ଭାରତ ଓ ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବାରୁ ଭାରତ ସରକାର ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାରଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାର ଏହି ଅର୍ଥ ଡାସାଁ ଆଭିଏସନକୁ ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ରାଫେଲ ବିମାନର ଡେଲିଭରୀ ପାଇବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.