ବିନା ଟିକଟ ଯାତ୍ରୀ ସାବଧାନ୍ ! ଧରାପଡ଼ିଲେ ୪ ଗୁଣ ଅଧିକ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ

0 464

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ସହିତ ଏବେ ବିନା ଟିକେଟରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡା ନିୟମ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଟ୍ରେନରେ ବିନା ଟିକେଟରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଜରିମାନା ଦେବାକୁପଡ଼ିବ। ଏ ନେଇ ପଶ୍ଚିମ ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ରେଲୱେ ବୋର୍ଡକୁ ଦିଆଯାଇଛି। ବିନା ଟିକେଟରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଜରିମାନା ୪ ଗୁଣା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି । ପଶ୍ଚିମ ରେଳବାଇର ପ୍ରସ୍ତାବ ଯଦି ରେଳବାଇ ବୋର୍ଡ ମାନି ନିଏ, ତେବେ ଟ୍ରେନରେ ଟିକେଟ ନ କରି ଯାତ୍ରା କଲେ ଏବେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏବେ ଜରିମାନା ରାଶି କେବଳ ୨୫୦ ଟଙ୍କା ଅଛି ।

ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ରେଳବାଇ ବୋର୍ଡ ଏଯାବତ୍ କୈାଣସି ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେଇନାହିଁ । ଏହା ଉପରେ ବିଚାର କରିବାକୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛି । ଏବେ ବିନା ଟିକେଟରେ ଯାତ୍ରା କଲେ ରେଲୱେ ତରଫରୁ ୨୫୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଲଗାଯାଇଥାଏ । ପଶ୍ଚିମ ରେଳବାଇ ଏହି ଜରିମାନା ରାଶିକୁ ବଢ଼ାଇ ସିଧା ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା କରିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବିନାଟିକଟରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିବାକୁ ନେଇ ରେଳବାଇର ଆଶା ରଖଛି।

Panda Mobile only
NDTV.com

୨୦୦୨ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେଲୱେ ବିନା ଟିକେଟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଜରିମାନା ଭାବେ କେବଳ ୫୦ ଟଙ୍କା ହିଁ ନେଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୨୦୦୨ରେ ଏହି ରାଶିକୁ ବଢ଼ାଇ ୨୫୦ ଟଙ୍କା କରିଦିଆଯାଇଛି । ସୂଚନା ମୁତାବକ, ମଧ୍ୟ ରେଳବାଇରେ ପ୍ରତିଦିନ ପାଖାପାଖି ୩ ହଜାର, ଯେବେକି ପଶ୍ଚିମ ରେଳବାଇରେ ପାଖାପାଖି ୧୩୦୦ ଯାତ୍ରୀ ବିନା ଟିକେଟ୍ ରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଧରାପଡିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.