୪ ବିଚାରପତିଙ୍କ ପରିଚୟ

0 302

ବିଚାରପତି ଚେଲମେଶ୍ୱର

ବିଚାରପତି ଚେଲମେଶ୍ୱର ୨୩ ଜୁନ୍‌ ୧୯୫୩ରେ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ୧୯୯୭ରେ ସେ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୦୭ରେ ଗୌହାଟି ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ୨୦୧୦ରେ ସେ କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୧୧ରେ ତାଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ବିଚାରପତି ରଂଜନ ଗୋଗୋଇ

୧୮ ନଭେମ୍ବର ୧୯୫୪ରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବିଚାରପତି ଗୋଗୋଇ ଗୌହାଟି ହାଇକୋର୍ଟରେ ଓକିଲାତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ୨୦୦୧ରେ ତାଙ୍କୁ ଗୌହାଟି ହାଇକୋର୍ଟରେ ସ୍ଥାୟୀ ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ବିଚାରପତି ଗୋଗୋଇଙ୍କ ବଦଳି ୨୦୧୦ରେ ପଂଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣା ହାଇକୋର୍ଟକୁ ହୋଇଥିଲା। ୨୩ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୨ରେ ବିଚାରପତି ଗୋଗୋଇଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଥିଲା।

ବିଚାରପତି ମଦନ ଭୀମରାଓ ଲୋକୁର

୧୯୭୪ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସେଣ୍ଟ ଷ୍ଟିଫେନ୍‌ସ କଲେଜରେ ଇତିହାସରେ ସ୍ନାତକ କରିଥିବା ବିଚାରପତି ମଦନ ଭୀମରାଓ ଲୋକୁର ଗୌହାଟି ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ରହିଥିଲେ। ୪ ଜୁନ୍‌ ୨୦୧୨ରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ବିଚାରପତି କୁରିଏନ୍‌ ଜୋସେଫ୍‌

୩୦ ନଭେମ୍ବର ୧୯୫୩ରେ ଜନ୍ମିତ ବିଚାରପତି କୁରିଏନ୍‌ ଜୋସେଫ୍‌ ଦୁଇ ଥର କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ରହିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୩ରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୩ରେ ତାଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.