ଏହି ୫ଟି ଘରୋଇ ଜିନିଷ ଦ୍ୱାରା ହାର୍ଟ୍‌ ବ୍ଲକେଜ୍‌କୁ ରୋକି ପାରିବେ

1

ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଫଳ, ପରିବା ଓ ତେଲ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଦ୍ୟ ସହ ଖାଇଲେ ହାର୍ଟ୍‌ ବ୍ଲକେଜ୍‌ର ଆଶଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରିବା ସହ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଭାବିକ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍‌କୁ ଜମା ହେବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ।

ତରଭୁଜ: ତରଭୁଜ ଶରୀରରେ ନାଇଟ୍ରିକ୍‌ ଅକ୍‌ସାଇଡ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ। ଏହା ରକ୍ତବାହୀ ଶିରାପ୍ରଶିରାକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବା ସହ ସେଥିରେ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୂର କରେ ଓ ରକ୍ତଚାପ କମାଇଥାଏ । ଏହା ଶରୀରର ଚର୍ବିବୃଦ୍ଧିକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଏହା ହୃଦରୋଗ ଆଶଙ୍କାକୁ କମାଇଥାଏ।

ହଳଦୀ: ହଳଦୀ ଶିରାପ୍ରଶିରାରେ ହେଇଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଠିକ୍‌ କରିଥାଏ, ଯାହା ରକ୍ତ ଜମିବା ଓ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍‌ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ରୋକିଥାଏ । ଏଥିରେ ଥିବା ବି-୬ ଭିଟାମିନ୍‌ ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ।

ରସୁଣ: ରସୁଣରେ ଶରୀରରୁ ବର୍ଜ୍ୟ ଜିନିଷ ବାହାର କରିବାର ଗୁଣ ଥାଏ। ଏହାର ନିୟମିତ ସେବନ ଦ୍ୱାରା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍‌ କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିଅକ୍‌ସିଡାଣ୍ଟ୍‌ ହାର୍ଟ୍‌ ବ୍ଲକେଜ୍‌ ହେବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ।

ଅଳେଇଚ: ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଅଳେଇଚକୁ ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଦୂର ପାଇଁ ବହୁ ଉପାଦେୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଅଲିଭ୍‌ ତେଲ: ଅଲିଭ୍‌ ତେଲରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ମନୋସେଚୁରାଇଡ୍‌ ଅଲିଭ୍‌ ଏସିଡ୍‌ ଥାଏ। ଏହା ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍‌ ଅଟେ, ଏହା ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍‌କୁ କମ୍‌ କରି ଭଲ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍‌କୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍‌ସିଡାଣ୍ଟ୍‌ ମଧ୍ୟ ଥାଏ ଯାହା ବ୍ଲକେଜ୍‌କୁ ଅଟକାଇଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Reply To Balaram
Cancel Reply

Your email address will not be published.

1 Comment
  1. Balaram says

    Very nice