ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ୍‌ ପାଇଁ ବାହାରିଲା ମୋବାଇଲ ଆପ୍‌ mPassportSeva, ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ରେ ଅପ୍ଲାଏ କରିପାରିବେ ନୂଆ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ୍‌

0 762

ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ‘mPassportSeva’ ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ରେ ନୂଆ ଫିଚର୍ସ୍‌ ସାମିଲ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ନୂଆ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ୍‌ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଏହି ଆପ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍‌ ଓ ଆଇଓଏସ୍‌ ଉଭୟ ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଆପ୍‌ ‘କନ୍‌ସୁଲାର୍‌, ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ୍‌ ଓ ଭିସା (ସିପିଭି) ଡିଭିଜନ୍‌’ ତିଆରି କରିଛି। ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ େଓ୍ଵବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ୍‌ ଆବେଦନ ପାଇଁ ଯାହା ରହିଛି ଏଠି ମଧ୍ୟ ତାହା ରହିବା ସହ କିଛି ସହଜ ଓ ନୂଆ ଫିଚର୍ସ୍‌ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି।

ଆପ୍‌ ଷ୍ଟୋର୍‌ରୁ ପ୍ରଥମେ ଡାଉନ୍‌ଲୋଡ୍‌ କରନ୍ତୁ mPassportSeva ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌

ଆପ୍‌ ଖୋଲି ନିଉ ୟୁଜର୍‌ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍‌ ଖୋଲନ୍ତୁ

ପାସ୍‌ପୋଟ୍‌ର୍ ଅଫିସ୍‌ ସିଲେକ୍ଟ୍‌ କରନ୍ତୁ

ନିଜର ତଥ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ (ଯେମିତି କି; ନାମ, ଜନ୍ମ ତାରିଖ, ଇ-ମେଲ୍‌ ଆଇଡି ଇତ୍ୟାଦି)

ଏକ ଲଗ୍‌ଇନ୍‌ ଆଇଡି ଖୋଲନ୍ତୁ: ଏକ ନୂଆ ନାମରେ ଲଗ୍‌ଇନ୍‌ ଆଇଡି ଖୋଲି ପାସ୍‌ଓ୍ଵାର୍ଡ୍‌ ଦିଅନ୍ତୁ। କିମ୍ବା ନିଜର ଇ-ମେଲ୍‌ ଆଇଡିକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆପ୍‌ରେ ଲଗ୍‌ଇନ୍‌ ଆଇଡି ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।

ସିକ୍ୟୁରିଟି ପ୍ରଶ୍ନ ଓ ଉତ୍ତର ଚୟନ କରନ୍ତୁ: ଯଦି ଆପଣ ଦେଇଥିବା ପାସ୍‌ଓ୍ଵାର୍ଡ୍‌ ଭୁଲି ଯାଉଛନ୍ତି ତା’ହେଲେ ଏହି ସିକ୍ୟୁରିଟି ପ୍ରଶ୍ନ ମାଧ୍ୟମରେ ପୁଣି ରିସେଟ୍‌ କରି ପାରିବେ।

କାପ୍‌ଚା ଦିଅନ୍ତୁ: କନ୍‌ଫର୍‌ମେସନ୍‌ ପରେ ଏକ ଛୋଟ ଚିତ୍ରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଲେଖା (କାପ୍‌ଚା କୋଡ୍‌)କୁ ଲେଖି ସବ୍‌ମିଟ୍‌ ବଟନ୍‌ରେ କ୍ଲିକ୍‌ କରନ୍ତୁ।

ଇମେଲ୍‌ ଚେକ୍‌ କରନ୍ତୁ: Passport.adminରୁ ଆସିଥିବା ଇମେଲ୍‌କୁ ଖୋଲନ୍ତୁ ଓ ସେଥିରେ ଭେରିଫିକେସନ୍‌ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଲିଙ୍କ୍‌କୁ କ୍ଲିକ୍‌ କରି ଭେରିଫାଏ କରନ୍ତୁ।

ପାସ୍‌ପୋଟ୍‌ର୍ ସେବା େଓ୍ଵବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ଲିଙ୍କ୍‌ ଭେରିଫାଏ କରନ୍ତୁ: ଲିଙ୍କ୍‌କୁ କ୍ଲିକ୍‌ କଲା ପରେ ଏକ େଓ୍ଵବ୍‌ସାଇଟ୍‌ ଖୋଲିବ ଯେଉଁଠି ଆପଣଙ୍କୁ କନ୍‌ଫର୍‌ମେସନ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଲଗିନ୍‌ ଆଇଡି ଦେବାକୁ କୁହାଯିବ।

ଆପ୍‌ ବନ୍ଦ କରି ପୁଣି ଖୋଲନ୍ତୁ: Existing Userରେ କ୍ଲିକ୍‌ କରି ଲଗ୍‌ଇନ୍‌ ଆଇଡି ଓ ପାସ୍‌ଓ୍ଵାଡ୍‌ର୍ ଦେଇ କାପ୍‌ଚା କୋଡ୍‌ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖାଯିବ ନୂଆ ସ୍କ୍ରିନ୍‌ ଯେଉଁଠି ନୂଆ/ଫ୍ରେସ୍‌ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ୍‌ ଆବେଦନ ସହ ଅନ୍ୟ ଅପ୍‌ସନ୍‌ ଥିବ।

ଫର୍ମ ଆଣି ଫିଲ୍‌ଅପ୍‌ କରନ୍ତୁ: ଅପ୍ଲାଏ ଫ୍ରେସ୍‌ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ୍‌ରେ କ୍ଲିକ୍‌ କରନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ଫଲୋ କରି ଫମ୍‌ର୍ ଫିଲ୍‌ଅପ୍‌ କରନ୍ତୁ।

ପଇସା ପଇଠ କରନ୍ତୁ: ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ନୂଆ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଛନ୍ତି, ପଇସା ମଧ୍ୟ ଡିଜିଟାଲି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ କରିପାରିବେ।

ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍‌ ଭେରିଫିକେସନ୍‌ ପାଇଁ ସମୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରନ୍ତୁ: ଫମ୍‌ର୍ ଫିଲ୍‌ଅପ୍‌ କରି ସାରିଲା ପରେ ଆପଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍‌ ଭେରିଫିକେସନ୍‌ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ସହରର ପାସ୍‌ପୋଟ୍‌ର୍ ଅଫିସ୍‌ରେ ଏପଏଣ୍ଟ୍‌ମେଣ୍ଟ୍‌ ଫିକ୍ସ୍‍ କରିବେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.