୫ ଦିନ ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ, ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି

0

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଉ ମାତ୍ର ୫ ଦିନ ପରେ ସପ୍ତଦଶ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ ୧୧ରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାର ସହିତ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଓଡ଼ିଶାରେ ପରିଚାଳିତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଇଛି। ସେଥି ପାଇଁ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଉଛି।

ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡ଼ିକରେ ଅତିକମ୍‌ରେ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଉଛି। ଏଥିରେ ପିଇବା ପାଣି, ଶୌଚାଳୟ ଓ ମତଦାତାଙ୍କ ପ୍ରତୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଛାଇ ସାମିଲ ଅଛି। ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ସେହିଭଳି ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଯେପରି ଶୁଦ୍ଧତା ଆସିବ, ସେଥିପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି।

ମତଦାନ ପାଇଁ ରାଜସ୍ୱ ଉପଖଣ୍ଡ ଆୟୁକ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ମତଦାନ ପୂର୍ବରୁ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୮ ଅକ୍ଟୋବର ୫ରେ ଗ୍ରାମପଂଚାୟତ ଗୁଡ଼ିକରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶିବିରର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥର ୫,୫୬,୪୫୮ ଜଣ ଭୋଟର ପ୍ରଥମ ଥର ମତଦାନ କରିବେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.