Sambad, Odisha Latest News, Breaking News Odisha, Odisha Current Headlines, Odisha News Online | Sambad.in

କେହି ଯଦି ଅପମାନିତ କରୁଥାଏ, ତେବେ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଅବଲମ୍ବନ କରିଥିବା ଏହି କୌଶଳ

0 3,289

ଜ୍ଞାନୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ମାନ ଏମିତି ଗୋଟେ ଜିନିଷ ଯାହାକୁ ଅର୍ଜ୍ଜନ କରିବାକୁ ପଡ଼େ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଧନ ଠାରୁ ବହୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ । ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର କର୍ମ ବଳରେ ସମାଜରେ ସମ୍ମାନ ପାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏମିତି ସମୟ ଆସିଥାଏ , ଆପଣଙ୍କୁ ଦୁଷ୍ଟ ଲୋକମାନଙ୍କ ସହିତ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । ବେଳେବେଳେ ଏମିତି ପରିସ୍ଥିତି ଆସେ, ଆପଣଙ୍କର ଭୁଲ୍‌ ନ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରାଯାଏ । ଏମିତି ବି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିନା କାରଣରେ ଅପମାନିତ କରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି କ’ଣ କଲେ ଭଲ ହେବ? ଏହାର ଉତ୍ତର ଆପଣଙ୍କୁ ଗୀତାରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଶିଶୁପାଳ ଏବଂ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ ମିଳିବ ।

ନିଜର କର୍ମ ଅନୁସାରେ ମନୁଷ୍ୟ ଙ୍କୁ ଚିହ୍ନାଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ କାହା ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନ ଓ ଅପମାନ ହେବା କେବଳ ସେହି କ୍ଷଣ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ । ଆଗକୁ ଆପଣଙ୍କ ସାମାଜିକ ଜୀବନରେ ଏହାର କିଛି ମହତ୍ତ୍ୱ ରହେ ନାହିଁ, କେବଳ ଆପଣଙ୍କ କର୍ମ ସବୁବେଳେ ମନେରଖାଯାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବାରମ୍ବାର ଅପମାନ କରୁଛି, ତା’ହେଲେ ଆପଣ ସେ ଆଡକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କଲେ , ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ଆବଶ୍ୟକ । ଏହାର ଅର୍ଥ କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିବଦଳରେ ଅପମାନ କରିବା ନୁହେଁ । ଆପଣଙ୍କୁ ତା’ର ଜବାବ କର୍ମ ଦ୍ୱାରା ଦେବା ଦରକାର । ଅପମାନର କାରଣ ଯାହା ବି ହେଉ , ଆପଣଙ୍କୁ କର୍ମ ଦ୍ୱାରା ତାହା ଭୁଲ୍‌ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରିବା ଉଚିତ୍‌ ।

ବିନା କାରଣରେ କରାଯାଉଥିବା ଅପମାନଏକ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହିହୁଏ, ତା’ପରେ ଅପମାନିତ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ତା’ର ଧୃଷ୍ଟତାକୁ ଅନୁଭବ କରାଇବା ଦରକାର ।

ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏବଂ ଶିଶୁପାଳଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ସଂପର୍କ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମଧୁର ନଥିଲା । ଶିଶୁପାଳ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କର ପିଉସୀଙ୍କର ପୁଅ ଥିଲେ । ସେମାନେ ସଂପର୍କରେ ଦୁଇ ଭାଇ ଥିଲେ । ତଥାପି ଶିଶୁପାଳଙ୍କ ମନରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ଭାବନା ନ ଥିଲା । ଯାହାର କାରଣ ଥିଲେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ ‘ରୁକ୍ମିଣୀ’ । ରୁକ୍ମିଣୀ ସବୁବେଳେ ଶ୍ରାକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ । ମନେମନେ ସେ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ପତି ରୂପରେ ଭାବି ସାରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଭାଇ ‘ ରୁକ୍ମି’ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରୁ ନ ଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିପାଇ ସେ ଚେଦୀରାଜ୍ୟର ରାଜା ଶିଶୁପାଳଙ୍କ ସହିତ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କ ବିବାହ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ । ପରେ ରୁକ୍ମିଣୀ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ନିଜର ମନର କଥା କହିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଏହି ବିବାହରୁ ବଞ୍ଚେଇବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ । ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମଧ୍ୟ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ । ଯୁଦ୍ଧରେ ସେ ରୁକ୍ମି ଙ୍କୁ ହରାଇ ରୁକ୍ମିଣ ଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଶିଶୁପାଳ ଏହି କଥାକୁ ନିଜର ଅପମାନ ବୋଲି ଭାବିଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ଶିଶୁପାଳ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଭଲପାଉ ନ ଥିଲେ ।

ଥରେ ଯୁଧିଷ୍ଠର ଏକ ଯଜ୍ଞରେ ଶିଶୁପାଳ ସମେତ ବହୁତ ରାଜାଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରିଥିଲେ । କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରତି ଲୋକମାନଙ୍କର ଶ୍ରଦ୍ଧା, ସମ୍ମାନ ଦେଖି ଶିଶୁପାଳ ଈର୍ଷ୍ୟାଳୁ ହୋଇଗଲେ ଏବଂ ଅପଶଦ୍ଦ କହି ସର୍ବସମକ୍ଷରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କଲେ । ତା’ପରେ ଅର୍ଜୁନ ଏବଂ ଭୀମ ତାଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ ଉଠିଲେ । କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମୁରୁକି ହସି ତାଙ୍କୁ ଅବରୋଧ କଲେ ଏବଂ ଶିଶୁପାଳଙ୍କର ଅପମାନ ଶୁଣିଲେ । ଏହାପରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କର ପିଉସୀ ପୁଅ ଭାଇଙ୍କୁ ଚେତାଇ ଦେଲେ, ଶିଶୁପାଳଙ୍କର ୧୦ ଟି ଭୁଲ୍‌ ସେ କ୍ଷମା କରିବେ । କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ସେ କିଛି ବି ଭୁଲ୍‌ କଲେ ଦଣ୍ଡ ଅବଶ୍ୟ ମିଳିବ । ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମଧ୍ୟ ତାହା କଲେ । ଶିଶୁପାଳ ଳଗାତର ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଅପଶଦ୍ଦ କହିବାରେ ଲାଗିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେ ଦଶମ ଅପଶଦ୍ଦରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଲେ ରହିଯାଅ ନ ହେଲେ କିଛି ଭଲ ହେବନି । ୧୦ ଶଦ୍ଦ ପୂରା ହେବା ପରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ବାହାର କରି ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉଡାଇଦେଲେ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ବିନା କାରଣରେ କରାଯାଉଥିବା ଅପମାନଏକ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହିହୁଏ, ତା’ପରେ ଅପମାନିତ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ତା’ର ଧୃଷ୍ଟତାକୁ ଅନୁଭବ କରାଇବା ଦରକାର ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.

10 + sixteen =